Hoppa till sidans innehåll

SM-guld till Jonte och SM-silver till Andrén

27 AUG 2012 19:09
När SM-tävlingarna i helgen drog igång med natt och sprint blev det fina framgångar för några av våra elever på OLGY Hallsberg.
  • Uppdaterad: 27 AUG 2012 19:28

På fredagens natt-SM upp i Regnsjö i Hälsingland tog Jonatan Aronsson, OK Tisaren, hem guldet i klassen H18 med nästan 2 minuters marginal. Bakom Jonte hittades även flera framskjutna placeringar genom andra OLGY elever.

SM, natt H18
1. Jonatan Aronsson, OK Tisaren
4. Johan Ek-Larsson, Södertälje-Nykvarn OL
7. Niklas Gustafsson, OK Tisaren
11. Oskar Andrén, OK Tisaren


Senare under helgen så avgjorde sprint-SM med kval på lördagen och final på söndagen. Här blev det i klassen H18 ett silver till Oskar Andrén. Även här var det fler av OLGY-killarna som sprang bra och hamnade långt upp i resultatlistan.

SM, sprint H18
2. Oskar Andrén, OK Tisaren
9. Erik Berzell, Attunda OK
10. Niklas Gustafsson, OK Tisaren
11. Johan Ek-Larsson, Södertälje-Nykvarn OL
12. Kasper Westman, Västerås SOK


Nu väntar några veckors hård träning samt lite DM-tävingar innan SM-tävlingarna fortsätter med lång, medel och stafett för juniorerna samt att USM ska avgöras för våra elever i åk1. Vi hoppas självklart på fler framgångar!

Alleskolan   

 

 


 

Postadress:
Alleskolans IF - Skolidrott
V. Storgatan 5A
69430 Hallsberg

Besöksadress:
V. Storgatan 5A
69430 Hallsberg

Kontakt:
Tel: 0704163675
E-post: orienteringsgymnasie...

Se all info